تبلیغات
تیم مطالعاتی پژوهشی فرزندان چمران - پیشگیری از بیماری‌های پاییزی با دم‌ نوش‌های گیاهی

پیشگیری از بیماری‌های پاییزی با دم‌ نوش‌های گیاهی


 

به گزارش ایمنا، درمانگران طب سنتی در جهان بر این باورند که تنها راه گذراندن پاییز و زمستان بدون دردسر تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش توان جسمی برای مقابله با انواع بیماری‌ها و ویروس‌های شایع این فصل است. به همین دلیل این درمانگران به خانواده‌ها توصیه می‌کنند تا مصرف برخی از گیاهان و موادغذایی را در آستانه شروع فصل پاییز در سبد غذایی خود و فرزندان‌شان بگنجانند و تدابیر سلامت و تندرستی این مکاتب درمانی را همزمان با شروع فصل‌های سرد در خانه اجرا کنند.به گزارش ایمنا، درمانگران طب سنتی در جهان بر این باورند که تنها راه گذراندن پاییز و زمستان بدون دردسر تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش توان جسمی برای مقابله با انواع بیماری‌ها و ویروس‌های شایع این فصل است. به همین دلیل این درمانگران به خانواده‌ها توصیه می‌کنند تا مصرف برخی از گیاهان و موادغذایی را در آستانه شروع فصل پاییز در سبد غذایی خود و فرزندان‌شان بگنجانند و تدابیر سلامت و تندرستی این مکاتب درمانی را همزمان با شروع فصل‌های سرد در خانه اجرا کنند.
پاکسازی یا بخور گیاهی
یکی از ساده‌ترین روش‌ها در طب سنتی ایران برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، التهاب‌های مجاری تنفسی و حتی عفونت‌های سینوسی استفاده از بخورهای گیاهی در طول فصل پاییز و زمستان است. از آنجا که آماده کردن این بخورها اصلا کار مشکلی نیست، پیشنهاد می‌کنیم دست کم یک بار در روز فضای خانه را با بخورها گیاهی پاکسازی کنید.
بهترین گیاهان دارویی برای تهیه بخور آویشن و بابونه است که می‌توان از هر یک از آن‌ها به تنهایی یا در کنار هم برای پاکسازی فضای خانه استفاده کرد. برای تهیه این بخور بهتر است میزان مساوی از هر یک از این ۲ گیاه را در ۲ لیوان آب بجوشانید و پس از آن ‌که آب به جوش آمد آن را روی حرارت بسیار کم گذاشته و اجازه دهید بخار آن در سراسر فضای خانه پخش شود. این بخور علاوه بر پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها به ‌عنوان یک درمان کمکی می‌تواند در بهبود سرماخوردگی، زکام و التهاب‌های سیستم تنفسی به شما کمک کند.
سالاد مقوی پاییزی برای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن از همین امروز می‌توانید دست به کار شوید. با برنامه‌ریزی مشخص و منظم هر روز از سبزی‌ها و میوه‌های تازه حاوی آنتی‌اکسیدان در رژیم و برنامه غذایی خود استفاده کنید. به این ترتیب که در یکی از وعده‌ها یا میان وعده‌ها حتما تمامی اعضای خانواده را به صرف یک سالاد میوه مقوی گرد هم جمع کنید. بهتر است از میوه‌های تازه در این برنامه غذایی استفاده کنید. علاوه بر این سبزی‌هایی مانند اسفناج، کلم و هویج را هر روز در یکی از وعده‌های غذایی میل کنید. این دستور را در طول فصل‌های سرد سال ادامه دهید به ‌ویژه اگر در گروه افرادی قرار دارید که پاییز از راه نرسیده دچار سرماخوردگی می‌شوند.
تسکین علایم با چای سلمانی‌ها
درمانگران مکتب طب سنتی هند (آیورودا)، برای درمان سرماخوردگی از چای و دم‌نوش دارچین استفاده می‌کنند. این درمانگران علاوه‌ بر آن‌که از دارچین به‌صورت مستقل برای درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و زکام استفاده می‌کنند، از این چوب خوش عطر و بو برای تهیه برخی از داروهای ترکیبی خود برای درمان بیماری‌هایی دستگاه گوارش، نفخ شکم، اسهال و تسکین دردهای روزهای قاعدگی نیز بهره می‌گیرند. درمانگران مکتب آیورودا بر این باورند که نوشیدن یک تا ۲ لیوان چای دارچین در طول روز سیستم دفاعی بدن را نسبت به ابتلا به سرماخوردگی و زکام مقاوم و ایمن می‌کند.
دم‌نوش گل‌گاوزبان بنوشید در پاییز بسی
برای پیشگیری از ابتلا به زکام و سرماخوردگی و تقویت خود کافی است دم نوش گل گاوزبان را به برنامه هفتگی خود اضافه کنید.
به‌ عنوان مثال می‌توانید هفته‌ای ۲‌فنجان گل گاوزبان را در برنامه روزانه خود قرار دهید و در کنار نوشیدن چای معمولی یا چای سبز‌، دم نوش گل گاوزبان بنوشید و سپس نوشیدن دم نوش گاوزبان را ادامه دهید و تعداد فنجان‌ها را به ۳ تا ۴ فنجان در هفته برسانید. این نوشیدنی کمک می‌کند تا علاوه بر تعریق کافی بدن، سموم و مواد زایدی که در بدن وجود دارد و موجب ابتلای شما به بیماری‌های شایع فصل‌های سرد می‌شود، از بدن‌تان خارج شود.
این شربت را در پاییز هم بنوشید
حتما با شربت تخم بالنگو آشنا هستید. بسیاری از خانم‌ها از این شربت در کنار عرق‌های گیاهی خوش طعم و خوش عطر همچون عرق نعنا یا عرق شاه‌تره در فصل تابستان برای خنک کردن و افزایش نشاط اعضای خانواده یا مهمانان خود استفاده می‌کنند و از اثرات مفید آن مطلع هستند اما شاید کمتر درباره خواص این شربت گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی شنیده باشند. درمانگران طب سنتی ایران نوشیدن مستمر این شربت را در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی ار موثر می‌دانند.

موضوع: طب مکمل، پزشکی وسلامت، گیاه درمانی،
[ شنبه 2 آبان 1394 ] [ 03:28 ب.ظ ] [ ali noruzi ]